Haberler

Esra Berkman & Nazlı Işıldak ”Uyanış”

Esra Berkman & Nazlı Işıldak ”Uyanış”

Kalan

Kasım 20th, 2013

0 Comments

Kanun Piyano İkilisi
Esra Berkman & Nazlı Işıldak
UYANIŞ
Haçatur Avetisyan

Esra Berkman tarafından 2008 yılında kurulan Kanun Piyano İkilisi öncelikli olarak, Ermeni kanun repertuarının icra edilerek tanıtılması; udanego kanunun niteliklerinin, piyanoyla birlikte, solo bir enstrüman olarak vurgulanması ve Türk Preview kanun repertuarının zenginleştirilmesi yönünde çaba sarf etmeyi amaçlar.

Haçatur Avetisyan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yıllarındaki Ermenistan Cumhuriyeti’nde yetişmiş bir besteci olarak, Sovyet dönemi kültür-sanat politikaları bağlamında geleneksel müzik formları ve icrası dâhilinde kullanılan kanunu Avrupa müziği formları ve çokseslendirme esasları doğrultusunda yeniden biçimlendirerek (bir anlamda modernize ederek), kanun için duo, trio, kuartet gibi toplulukları içeren ve sonat, konçerto gibi formlarda yüklüce bir repertuar meydana getirmiştir. Kanun press. Piyano İkilisi’nin repertuarında, Avetisyan’ın kanun eserleri besteleme biçimlerinin tümüne ilişkin örneklere yer verilmesine özen gösterilmiştir. Kanun için Konçerto No.2, Tsaghkazard, Bambasank, Perpetum Mobile, cheap nfl jerseys Zartonk (Uyanış, Awakening), İğlerin Dansı, Hin Tiflis, bestecinin özgün eserleri arasında yer alırken, Yaşlıların Dansı, Kele Kele, Habrban, Çınar Yes, Kagavik, Kayısı Ağacı, Ermeni müziği uyarlamaları biçimindedir. Çok sesli Avrupa müziği eserleri uyarlamaları arasında ise, Anitra’nın Dansı, Romanya Dansı ve Ukrayna Halk Müziği Temaları yer almaktadır.

Kanun Piyano İkilisi, kuruluşundan günümüze dek verdiği pek çok konserle, Türkiyeli dinleyiciler için yeni bir deneyim olan kanun-piyano çalgılarının cheap nfl jerseys birlikte ürettikleri tınıları paylaşmış ve Türk bestecilerine cheap jerseys kanun ve piyano için eserler üretmeleri yönünde ilham vermeyi amaçlamıştır. Bu çabalar, 2010 yılında Tolga Zafer Özdemir’in Likya Dede Balesi’nden “Dedicated Kesitler adlı 4 bölümlü eserini yazması; ardından Enis Gümüş’ün Başına Bağlamış Astar’dan adlı eserini kanun-piyano için uyarlaması, 2011’de Uğraş Durmuş’un Haliç’te No:2 adlı özgün eserini bestelemesi ve 2013’te Onur Türkmen’in Kanun ve Piyano için Anımsamalar adlı özgün eserini bestelemesiyle karşılığını bulmuştur. Bu eserler Kanun Piyano İkilisi tarafından yurtiçi ve yurtdışında pek çok cheap jerseys konserde seslendirilmiştir.


Comments are closed.